Právě teď: Čtyřicet tisíc migrantů se dere do Evropy. Většinou mladí muži. Turecko otevřelo hranice. Střety s armádou, slzný plyn a těžká technika. Evropská unie je nečinná, média mlčí

U řeckých hranic se na turecké straně shromáždilo asi 40 tisíc migrantů a dožadují se vstupu do země, odkud by pak pokračovali do Evropy. Jejich počet neustále roste, některé odhady se blíží ke 100 tisícům. Od pátku dochází ke střetům, řecká armáda používá proti migrantům slzný plyn a těžkou vojenskou techniku.Migranti se snaží prolomit hranice z Turecka do Řecka 29. února 2020.

Migranti uvízlí v drátech (29. února 2020).


Migranti se snaží dostat do Řecka (29. února 2020).


Turecky prezident Erdogan zrušil dohodu z Evropskou unií

Migrant v lese po nápisem Turecko (29. února 2020).


Imigranti blokují příjezdové cesty

Turecký prezident Erdogan v pátek oznámil, že ruší dohodu s Evropskou unií a již nebude v Turecku zdržovat migranty, kterých jsou tu asi čtyři miliony. Migranti jsou z Turecka, především z Istanbulu, sváženi na hranice autobusy a taxíky. Česká média o situaci informují jen okrajově.


Otevřením hranice se turecký prezident Erdogan snaží vydírat Evropskou unii a NATO, když zahájil ofenzívu v Sýrii, kde se snaží získat zpět oblast u tureckých hranic. Tu kontroluje Sýrií ve spolupráci s Ruskem.


Turecko sváží migranty k hranicím autobusy

„Počty migrantů, kteří přicházejí k hranicím, během dne výrazně vzrostly, dorazila řada aut, taxíků a autobusů z Istanbulu,“ uvedl šéf turecké mise IOM Lado Gvilava. Většinou jde o mladé muže.


Řecká armáda hlídá hranice (29. února 2020).

Řecká vláda obvinila turecké úřady, že migranty na hranice vozí a že kvůli oznámení tureckého prezidenta Erdogana o otevření hranic Řecko čelí „masovému organizovanému ilegálnímu pokusu o narušení hranic“.

Šéf řecké diplomacie Nikos Dendias požádal o svolání mimořádné schůzky ministrů zahraničí Evropské unie.

Na migrační vlnu se připravují i další evropské země. Maďarský premiér Viktor Orbán dnes oznámil, že jeho vláda posílí jižní hranici.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh