Pomník nacistům v Řeporyjích: Víme, kde přesně bude stát – a je to velká ostuda. Extrémistický starosta Novotný (ODS): “Přiletí to k nám z vesmíru.” Obyvatelé obce se bouří.

Řeporyjské zastupitelstvo dnes definitivně rozhodlo o umístění pomníku vojákům SS v obci. Pomník bude stát v horní části Řeporyjského náměstí, tedy na nejfrekventovanějším místě.

Takzvanou Vlasovovu armádu, která byla součást jednotek SS, tvořili ruští zběhové, kteří se dali do služeb Hitlerova Německa. Páchali neuvěřitelná zvěrstva, vypalovali vesnice, znásilňovali, zabíjeli děti. Jejich krutost byla odporná i samotným nacistům. Na konci války se pokusili dostat přes Prahu do amerického zajetí. V Řeporyjích nepadl žádný z nich.“Během dubna bychom rádi měli hotovo tak, aby na květnové výročí konce II. světové války bylo vše, tak jak má být. Esteticky i historicky,“ uvedl kontroverzní starosta Pavel Novotný (ODS), který má na krku několik trestních oznámení kvůli vyhrožování zastřelením nebo oběšením.

Pomník je dětinskou provokací Ruské federaci, která považuje zrádné Vlasovce z SS za morální dno. Prahu osvobodila Rudá armáda.


Je to magor

Reportéři portálu Argumenty & Fakta se ptali v Řeporyjích na názor občanů na pomník nacistům. V drtivé většině převažoval jasně odmítavý postoj a názor, “že je starosta totální magor” a že “příště už ho volit určitě nebudeme.”

Občané požadovali ohledně nacistického pomníku referendum, ale starosta Novotný je odbyl, že “on má mandát”, tak do toho nemají co mluvit. Řeporyjský úřad sídlí v domě, kde před válkou bydlela židovská rodina, kterou zavraždili nacisté v koncentračním táboře.Pomník bude tvořit poměrně masivní pamětní deska doplněná uměleckým dílem od velmi známého umělce,“ řekl Novotný, který kandidoval na místopředsedu ODS a čelí obvinění z propagace fašismu.

Podle informací portálu Argumenty & Fakta je oním “velmi známým umělcem” sochař David Černý, který střídá světlé chvilky s úplnými propadáky, a je známý svou nenávistí vůči Rusku. Mimo jiné je autorem Růžového tanku, nebo fialového paznehtu, který plul na Vltavě po zvolení Miloše Zemana prezidentem.


David Černý a jeho pazneht

Oblíbený komentátor Jan Mařenka říká: “Kdo nepřijme svou historii, bude ji nucen prožít znovu”.

Místo pro pomník „vybrali“ podle Novotného reportéři ruské televize, kteří přijeli do vsi poté, co Novotný v přímém vstupu nejsledovanější ruské televize Russia 1 označil její moderátory za feťáky a opilce.

„Rusové natočili reportáž ze špatného místa, kde pomník stát vůbec neměl. Nejdříve jsme se tomu smáli, ale pak jsme si řekli, že je to vlastně dobré místo,“ uvedl Novotný, který ovládá radu obce.

Pomník prý bude financován ze soukromých zdrojů, takže na něj není vypsáno výběrové řízení. „Celý pomník pak k nám do Řeporyjí prostě přiletí z vesmíru a přistane na našem obecním pozemku. Bude se nám jistě líbit, a tak si ho necháme,“ vysvětlil Novotný.Přepisování historie

„Je nepopiratelným historickým faktem, že tito vlasovci přišli coby jediná vojensky organizovaná síla v nejkritičtější chvíli povstalcům na pomoc. Čest jejich památce!“ Tento nápis podle Novotného bude na pamětní desce.

Toto tvrzení je lživé. Do Prahy se na konci války dostala jen část Vlasovců a podle historiků například pomohli k útěku nacistům z letiště v Ruzyni.

Součástí textu na desce prý bude citát: „Zdali všichni Češi pak pochopili, kteří Rusové zachránili jejich město?“ Jeho autorem je básník Solženicyn.


Pavel Novotný, bývalý neúspěšný bulvární novinář, má ve své nacistické propagandě podporu vedení ODS, za níž je starostou Řeporyjí.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh