Nový underground: Asociace nezávislých médií udělila ceny za nezávislou žurnalistiku. Příběhy těch, kteří se nesehnuli

Mnohým z oceněných se přihodilo, že mají vlastní názor. Krameriovy ceny jsou významnou protiváhou režimních ocenění, udělovaných mainstreamových médiích “poslušným novinářům”. Jsou jedním ze symbolům stále sílícího undergroundu.

Letos byla Krameriova cena udělena režisérovi Václavu Dvořákovi (film Uloupené Kosovo) za televizní a filmovou dokumentární tvorbu, hudebníkovi a publicistovi Pavlu Chrastinovi za internetovou publicistiku, moderátorce a pěvkyni Martině Kociánové za rozhlasový cyklus Kupředu do minulosti.

Dále ocenění obdržel zakladatel slovenského internetového rádia Slobodný vysielač Boris Koróni za prohlubování česko – slovenské novinářské spolupráce, ukrajinský novinář Ruslan Kocaba za reportáže o východní Ukrajině, bloggerka Markéta Šichtařová za přínos v oblasti ekonomické publicistiky a spisovatelka Eva Kantůrková za celoživotní dílo.

Udělování cen ve Slovenském domě

Ocenění hosté při předávání ceny připomněli své příběhy. Moderátorka Martina Kociánová například situaci, kdy odešla z Českého rozhlasu kvůli tomu, že si do svého pořadu Kupředu do minulosti zvala (podle vedení rozhlasu) “ideologicky nevhodné hosty”. Posluchači pak před budovou rozhlasu uspořádali na podporu moderátorky Kociánové stávku.

Příběh Martiny Kociánové ZDE

Zakladatel skupiny Olympic Pavel Chrastina vyprávěl o svém útěku do Austrálie.

Příběh Pavla Chrastiny ZDE

Krameriova cena byla založena roku 2016 jako uznání samostatného myšlení a odpovědného novinářského přístupu. V drsném mediálním prostředí mainstreamu, kde novináři často jen plní ideologické zadání majitele média, funguje skupina kolem Krameriových can jako unbderground.

Příběh ukrajinského nováře Ruslana Kocaby ZDE

Stále sledovanější Krameriovy ceny byly udíleny v Praze ve Slovenském domě, akci provázel předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident Stanislav Novotný.

Příběh Stanislava Novotného ZDE

Spisovatelka Eva Kantůrková při předávání cen rovněž představila svoji novou knihu Navzdory času, kterou napsala společně s dalším autorem Petrem Žantovským. Kniha je jakýmsi dopisovým duelem dvou generací o dvacátém století. Přítomny byly však i další VIP osobnosti: bývalý ministr kultury Vítězslav Jandák či psychiatr MUDr. Jan Cimický.

Akci doprovázel svými protest-songy písničkář Pepa Nos

Příběh Pepy Nose ZDE

Ceny jsou pojmenovány po Václavu Matěji Krameriovi (1753-1808), českém spisovateli, nakladateli a novináři, zakladateli novodobé české žurnalistiky.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh