Diplomat varuje: Pubertální primátor Hřib ohrozil přejmenováním náměstí u ruské ambasády bezpečnost Prahy. Kdy udeří čečenští džihádisté? Jak lstivý Hřib obešel místopisnou komisi. Zpátky před listopad 89

Přejmenováním náměstí Pod Kaštany podle odpůrce džihádu Borise Němcova ohrozil primátor Hřib (Piráti) bezpečnost České republiky, míní odborník na ruskou problematiku Jaroslav Bašta.

„Jako vždy, když si namyšlení amatéři začnou hrát na hybatele dějin, dosáhnou opaku svého snažení. Nenaštvou Rusy, ale kavkazské (a další) radikální islamisty,“ varuje diplomat Jaroslav Bašta, bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině.


Čečenští džihádisté

“Myslím, že je tu vcelku reálná naděje, že bude náměstí brzy vrácen původní název,” řekl portálu ARFA.cz Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médií a bývalý policejní prezident.


Místopisná komise magistrátu dala od politicky motivovaného přejmenování náměstí Pod kaštany ruce pryč. Předtím ho dvakrát zamítla.

Kaštany přežily i nacisty

Náměstí Pod Kaštany vydrželo pod tímto názvem i nacistickou okupaci, ne však vládu levicové Pirátské strany, která je extremistickou formou německých Zelených. Oblíbený název vznikl podle kaštanů, které tu vždy stály.Nově je náměstí, jehož adresu nese pouze ambasáda Ruské federace, přejmenováno na náměstí Borise Němcova, zastřeleného před pěti lety čečenskými džihádisty. Velvyslanectví bude muset změnit doručovací adresu – a nebo si počká na změnu vedení magistrátu, k níž podle interních zdrojů zřejmě dojde dříve, než ve volbách 2022.

Někteří zastupitelé teskně vzpomínají na Hřibovu předchůdkyni Krnáčovou (ANO), které dříve nemohli přijít na jméno a nyní říkají: “Zlatá kuchyňka!”


Ambasáda Ruské federace

Kontroverzní aktivista Boris Němcov ( (†55) byl prodlouženou rukou USA ve snaze svrhnout demokraticky zvoleného prezidenta Ruska Vladimíra Putina a během svého krátkého působení ve funkci vicepremiéra Borise Jelcina se podílel na rozprodeji ruského nerostného bohatství do rukou nadnárodních korporací.


Tělo Němcova po útoku čečenských džihádistů

Hřib mlze

Záměr kontroverzního primátora Hřiba dnes (24. 2.) schválila Rada hlavního města v balíku s ostatními změnami názvů ulic – ve třech případech šlo o zcela nová pojmenování (včetně nové promenády podle protiruské aktivistky) a zániku jednoho názvu. Přejmenováno bylo pouze náměstí Pod Kaštany.


Čečenští vrazi kontroverzního aktivisty Němcova

Z “transparentních” stránek magistrátu bohužel nelze vyčíst, kdo z radních (Piráti, Praha Sobě, Spojené síly pro Prahu) pro tuto pitomost hlasoval, a kdo ne.


Zápis z hlasování Rady magistrátu, na kterém byl tradiční název Pod kaštany nahrazen politickou agitkou


Komise dala ruce pryč

Primátor Hřib každopádně nemluví pravdu, když tvrdí, že zrušení názvu náměstí “Pod kaštany” a zavedení nového názvu “Borise Němcova” odsouhlasila Místopisná komise magistrátu.

Komise změnu opakovaně odmítla, ale nakonec ustoupila politickému tlaku levicové Pirátské strany a dala od problému ruce pryč.

V zápisu ze zasedání místopisné komise 5. 2. 2020 je jasně uvedeno:

“Přejmenování náměstí Pod kaštany je výrazem politického přístupu, který je v kompetenci Rady hl. m. Prahy.”


Zápis z hlasování Místopisné komise 5. 2. 2020


Tento bod však v zápisu z hlasování Rady magistrátu o náměstí Pod kaštany chybí, je záměrně vynechán, aby to vypadalo lépe. Politický přístup by neměl být v názvech ulic obsažen, a to ani tehdy, pokud mu nestojí v cestě žádné administrativní, či jiné překážky.

Boris Němcov nebyl nijak přímo spojen s Českou republikou. Jeho jméno zneužito v rámci jakýchsi politických her. Politizováním místopisných názvů se Praha vrací před listopad 89.


Petici proti přejmenování náměstí podepsalo zatím 1228 lidí. Podepsat ji můžete ZDE:


Petice pro zachování historického názvu náměstí Pod kaštany. PODEPIŠTE ZDE


V den přejmenování náměstí je plánována řada protestních akcí.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh