Česká televize: Po šampaňském přišla kocovina. Šušká se, že bude nový ředitel. Proč dali soudruzi z ANO káře zelenou a proč si nakukali do vlastního hnízda. Kupčili s hlasy také komunisté? Čeká nás drsný podzim

Bublinky vyšuměly, uklízečky odnesly skleničky, špunty a láhve. Malá oslava v České televizi se poté, co parlament po obrovském lobistickém tlaku schválil zprávy o činnosti a hospodaření, přesunula z Kavčích hor do přilehlých barů.

Obrovské pochybnosti však přetrvávají. Podle nezávislého auditu není v pořádku ani hospodaření České televize, ani její činnost. Schválení výročních zpráv bylo výhradně politickým rozhodnutím.

Nad hospodařením České televize, plýtváním, začerněnými smlouvami i opakovaně kritizovanou objektivitou zpravodajství zůstává viset obrovský otazník.

To je velmi znepokojivé a nejen proto, že jde o částku 7 miliard ročně.


Proč ANO a proč do vlastního hnízda?

Do šiku poslanců, kteří toužili po odvolání ředitele Petra Dvořáka, hodili vidle poslanci ANO, kteří měli být hlavním vojem. Samotný fakt, že ze 78 poslanců hnutí (které bylo zpravodajstvím České televize takřka šikanováno), jich 30 nepřišlo, nebo se zdrželo, stačil k tomu, aby šla veškerá snaha kritiků České televize do kytek.

Česká televize třikrát odvolává premiéra Babiše ZDE


Takřka polovina poslanců ANO se 24. října hlasování o výročních zprávách České televize vyhnula – a bylo vymalováno, protože bez nich nemohli kritici získat potřebnou většinu ani náhodou.

Mimo jiné se omluvil i předseda a zakladatel hnutí ANO premiér Andrej Babiš, z něhož Česká televize udělala jen během posledního půl roku bez sebemenšího studu a důkazu podvodníka, zloděje a mimo jiné ho třikrát prohlásila za “bývalého premiéra”. A navíc v přímém přenosu, který přímým přenosem nebyl.


Komunisté záhadně

O důvodech, proč se poslanci ANO zachovali takto zbaběle, lze jen spekulovat. Objevily se spekulace, že nešlo o zbabělost (aby po nich nešli), ale hrabivost: Mnoho z poslanců ANO prý profituje ze zakázek od České televize. Podle jiné verze šlo o rozkaz shora, když premiér Babiš hraje mnohem vyšší hru – kterou je dohoda s kupcem konkurenční televize Nova, tedy se skupinou PPF.

O tajné dohodě kolem koupě televize Nova finančním gigantem PPF jsme psali ZDE


Za pozornost jistě stojí také malá domů poslanců KSČM. Z 15 byli pouze tři proti schválení zpráv. Podle našeho parlamentního zdroje byl tento debakl následkem obrovského lobistického tlaku. Sami tomu nevěříme, že byla ve hře i varianta kupčení s “časem stráveným na obrazovce” předsedy KSČM Filipa.


Hledá se nový ředitel

V každém případě jde o velké vítězství ředitele České televize Petra Dvořáka (dříve TV Nova a PPF), který nenechal nic náhodě, osobně volal poslancům (!), pořádal semináře, ubezpečoval, sliboval… Hrozba jeho odvolání (které by zřejmě následovalo po nechválení zpráv) není na pořadu dne.


Jasných obrysů nabývá tento scénář: Skupina PPF kupuje televizi Nova a ředitel České televize Petr Dvořák je jako osvědčený manažer přesunut tam (již Novu za PPF řídil).

Česká televize se pak ocitne v jakémsi přechodovém režimu, na jehož konci bude malá státní televize bez reklam a za polovic – s převážně informačním posláním. A placena přímo ze státního rozpočtu.

K tomuto přechodu je třeba schopný manažer, nejlépe někdo, kdo chod České televize dobře zná – neměl by to být někdo, kdo v ní nyní pracuje (bažina se sama nevysuší), ale kdo v ní už pracoval a pokud možno na vysokém, možná i nejvyšším postu.


ČT za polovic a bez reklam

Na chodbách České televize se prý šušká, že novým ředitelem České televize a nástupcem Petra Dvořáka se má stát Jiří Janeček. Ten televizi řídil v letech 2003–2011.

Bývalý ředitel České televize Jiří Janeček

Z funkce generálního ředitele České televize odešel nečekaně (dva roky po druhé zvolení),s tučným odstupným a za velmi podivných okolností. Jako důvod odchodu byly uváděny zdravotní důvody, poté však čile podnikal. Říkalo se, že měl svým odchodem uvolnit cestu současnému řediteli Petru Dvořákovi (19 let v PPF, z toho 7 let v TV Nova).

Janeček před pár dny oznámil kandidaturu na místo v Radě České televize, tedy kontrolním orgánu ČT. Tím opět vstupuje do mediálního prostoru.

Chod České televize zná pan Janeček jako málokdo. Začínal tu v roce 1989 jako zpravodaj, přes pozici moderátora a ředitele zpravodajství se stal v roce 2003 ředitelem celé televize.


Cesta k odpolitizování České televize bude trnitá, ale možnosti tu jsou.

Každopádně nás čeká drsný podzim.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh