Tak to pardón. Studentský vůdce se omluvil veliteli URNA za křivé nařčení, že ho zmlátil v listopadu 89 bílým pendrekem. “Spletl jsem si fousy”. Skutečný pan Mlátička? Tady je.

Nevídáno! Bývalý studentský vůdce Pavel Chalupa se omluvil policistovi Jiřímu Ignácovi Laňkovi za své tvrzení v TV Nova, že ho policista zmlátil bílým pendrekem na demonstraci 28. října 1989 na Václavském náměstí. Na nepravdivost tvrzení aktivisty Chalupy jako první upozornil portál Argumenty & Fakta.


Skutečný pan Mlátička na Národní 17. listopadu 89

Major Jiří Ignác Laňka je nyní velitelem elitního policejního útvaru URNA a generálním prefektem Křesťanské policejní asociace. Chalupa se spletl, když ho popletly vousy, které tehdy major Laňka nenosil, ale nyní je má.


Skutečný pan Mlátička, tehdy kolem 40 let. Laňkovi bylo tehdy něco málo přes 20 a neměl vousy

“Měl na sobě americkou bundu Parker, takový hrozný fousy a vybíral ty lidi, kteří chtěli svobodu. Jmenuje se Jiří Ignác Laňka. Vytáhl mě z davu za vlasy, rozrazil mě hlavu a dostal jsem pendrekem. Jmenoval se Jiří Ignác Laňka,” řekl v přímém přenosu TV Nova tehdejší studentský aktivista Pavel Chalupa, který se dnes živí jako režisér, dramaturg a producent.


Křivé obvinění ze strany pana Chalupy v TV Nova. Omluvil se

“To není pravda,” uvedl pro Argumenty & Fakta major Laňka. “Nikdy jsem nikoho na demonstracích nepraštil. Fousy jsem tehdy neměl. Pan Chalupa si mě plete s jedním z kolegů. Myslím, že vím, o koho jde, ale jméno neprozradím,” uvedl major Laňka pro Argumenty & Fakta.


Major Jiří Ignác Laňka dnes

Po uveřejnění článku se major Laňka a aktivista Chalupa sešli a Chalupa se Laňkovi omluvil. Stalo se tak na poslední chvíli, protože aktivista se chystal svou dezinformaci, postavenou na záměně osob, šířit dál. Toho dne měl rozhovor v Českém rozhlase.


Argumenty & Fakta znají identitu pravého “pana Mlátičky”, ale případné zveřejněné nechají na úvaze pana Chalupy, který už jméno dotyčného také zná.Příslušníkem pohotovostního útvaru (tzv. Mlátiček) byl mimo jiné také současný ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Dále také poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM). Velitelem roty byl v roce 89 pozdější radní Jan Slezák (ČSSD). Stejnou policejní funkci zastával Pavel Přibyl, pozdější vedoucí Úřadu vlády za premiéra Stanislava Grosse (ČSSD).


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh