Hrozba zákazu vycházení hýbe Českou republikou. Bavorsko od včerejška zvedlo výrazná omezení omezení na 14 dní. “Nesmíme dělat polovičaté kroky,” řekl premiér. Stejně jako nás?


Hrozba zákazu vycházení hýbe Českou republikou, když se objevila falešná nahrávka. V ní bylo varování, že od nedělní půlnoci, nebo od tisícího nakaženého bude zaveden zákaz a ulice obsadí armáda. ČR hlásí 925 nakažených.


Před objevením nahrávky, kterou řeší policie, varoval veřejnost náměstek Roman Prymula, že bude zákaz vycházení zaveden, pokud nebudou občané poslušně poslouchat pokyny.


Včera policie pokutovala tři lidi, že nenosí roušku. Pak se objevila ona nahrávka. Česká republika patří mezi země, kde jsou nařízení (například s povinným nošením roušek) dodržovány občany nejdůsledněji.

V Británii, Francii, Nizozemí, Německu a dalších zemí nosí podle dostupných informací roušky jen málokdo.



Bavorsko už zákaz zavedlo

Mechanismus připomíná situaci v sousedním Bavorsku. Premiér Söder nejprve pohrozil zákazem, pokud se nebude veřejnost řídit nařízeními a pak zákaz zavedl – byť v omezené míře.


„Nemůžeme dělat polovičaté kroky,“ uvedl Söder a následně oznámil zatím nejdalekosáhlejší opatření, které některá ze 16 spolkových zemí přijala.


Německé TV show Bug Brother. Účastníci mají zákaz mluvit o koronaviru. Jsou od vnějšího světa odříznutí od února. Není mezi nimi žádný nakažený

Ven jen když je pádný důvod. K tomu vyzval premiér Bavorska Markus Söder. Cesta do práce, k lékaři, nutný nákup.




Žádné návštěvy

“Možná je i procházka v přírodě nebo sport, ale jen individuálně, popřípadě s lidmi z jedné domácnosti. Skupinové aktivity jsou zakázané. Na zákaz bude dohlížet policie,” uvedl premiér Söder.


Kompletně uzavřené v Bavorsku zůstanou restaurace. Výdej jídla bude možný jen tam, kde se dá vyzvednout s sebou nebo objednat do auta.

Prakticky vyloučené budou návštěvy v nemocnicích i domovech důchodců. Možné mají být jen v případě, že jde o návštěvu umírajících.

Výše uvedené zákazy v podstatě už platí v České republice, kde je veřejnost dodržuje mnohem důsledněji, než v Německu.


Němci zákaz nedodržují

Němci si příliš hlavu nelámou s dodržováním zákazů, souvisejících s koronavirem. Roušky jsou vidět jen ojediněle, mladí lidé pořádají skupinové večírky v parcích.

V Teltowě u Berlína dospívající lidé uspořádali večírek v areálu školy. Ve Werderu nedaleko Postupimi policie zasahovala ve vodáckém sportovišti, kde pobývalo asi 40 lidí. V braniborském Kleinmachnowě si asi padesátka lidí rozdělala táborák. Ve Freiburgu v Bádensku-Württembersku k několika večírkům, jichž se účastnilo několik desítek až sto lidí.

V Německu je situace komplikovanější kvůli stovkám tisícům migrantů. Někteří migranti se bouří. V jednom přijímacím středisku se objevila vlajka islámského státu.


Koronavirus v Německu? Jedno procento

Německá kancléřka Angela Merkelová v ojedinělém televizním projevu řekla, že od druhé světové války Německo nečelilo takové výzvě. Již dříve hovořila o hrozbě až o 70 procentech nakažených.


Německá média líčí koronavirus skoro jako apokalypsu. Jaká jsou skutečná čísla?

Zemřelých na COVID-19 (koronavirus) je v Německu 73 lidí. Země má 80 milionů obyvatel.

Ročně umře 800 tisíc Němců.

Za měsíc běžně (bez koronaviru) zemře: 66 tisíc lidí.

Denně v Německu za normálních okolností zemře 2,2 tisíce lidí. Tento stav je stabilní několik posledních let.


To je přibližně jedno procento ze všech úmrtí.




Zdroj:

https://www.worldometers.info/coronavirus/country/germany/


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh