Mlátička Procházková z Deníku N: Padlo trestní oznámení. Napadený novinář vypovídal na policii: “Přiřítila se, tloukla mě jako smyslů zbavená a pak…” Agresorce hrozí až dva roky vězení.


Policie již začala jednat v ostře sledovaném případu napadení novináře Vladimíra Franty konkurenční novinářkou Petrou Procházkovou z Deníku N. Výpověď novináře Franty včera uveřejnila Česká televize. Podle advokáta a bývalého soudce Jiřího Vyvadila, který podal trestní oznámení, se paní Procházková dopustila výtržnictví.

Paragraf 358 Trestního zákoníku o výtržnictví říká: Odnětím svobody až na dvě léta bude potrestán ten, kdo napadne jiného na shromáždění lidí. Pokud by dotyčná podobný skutek spáchala už v minulosti, hrozí jí tři roky vězení.


Plná verze incidentu ZDE


Novinářka Petra Procházková z krajně liberálního Deníku N napadla s výkřiky “Hajzle!” “Novinářský prase!” “Ubožáku!” redaktora zpravodaje konzervativní agentury Sputnik Vladimíra Frantu. Vše je zaznamenáno na videu.

K incidentu došlo v předsálí konference v pražském hotelu Grand Majestic Plaza v Truhlářské ulici. Dne 22. 11. vyrazila úderem otevřenou dlaní novinářka Procházková novináři Frantovi z ruky telefon. Poté ho udeřila do obličeje, až málem upadl.


Novinářka Procházková těsně před útokem

Jak motiv útoku novinářka uvedla, že se jí nelíbil text, který o jejím předchozím vystoupení na mediální konferenci Média 2019 uveřejnila agentura Sputnik, pro kterou Franta pracuje.


Procházková se rozmachuje, její fotograf se vesele šklebí

Napadený novinář PhDr. Vladimír Franta, Ph.D., je filolog-rusista, zaměřený na kulturu, umění, politiku a příznivec noblesy 30. let. O incidentu vypověděl:

“Fotograf Deníku N pan Hradílek mě začal na konferenci fotografovat. Pronásledoval mě do kuloáru s občerstvením, kde se již připravovala Petra Procházková. Jelikož mě Hradílek pořád fotil, rozhodl jsem se činit totéž. Fotil jsem ho na svůj mobil. Přiřítila se Petra Procházková, zasypala mě invektivy, vyrazila mi telefon, následovala facka, kterou mi uštědřila.”


Procházková z Deníku N mlátí, její fotograf se směje

Útočnice Procházková namítá, že má pocit, jako by to na ni Franta nastražil, a že se ona sama stala obětí nějaké konspirační hry. Stejného názoru je i vedení redakce Deníku N, pro který novinářka pracuje.


Otřesený novinář Franta se po dvou fackách drží stolu aby neupadl, fotograf Deníku N si ho přitom fotí.

“Na videu není zaznamenán předcházející kontext, jak se situace postupně vyhrocovala,” tvrdí Procházková.


Předchozí kontext však podle všeho nehraje v události žádnou zásadní roli. Svědkové potvrzují Frantovu verzi, že první na něj začal dorážet fotograf Deníku N, kterého podle všeho poslala na Frantu paní Procházková.


Fotograf Deník N doráží na novináře Frantu

Na videu vidíme fotografa Deníku N pana Ludvíka Hradílka, jak doráží na novináře Frantu s fotoaparátem s dlouhým objektivem, zabírá Frantu shora zdola z různých úhlů a přitom se šklebí a pitvoří, jako by šlo o nějakou hru. Vidíme, že Franta v klidu stojí a před obličejem drží mobil, kterým jako by se bránil.

Incidentu byl přítomen fotograf Hassan, který vše natočil na video pro TV Raptor, a bývalý policejní prezident Stanislav Novotný, který je nyní předsedou Asociace nezávislých médií.


Advokát Jiří Vyvadil

Policie by měla uzavřít případ v řádu týdnů. Vývoj budeme pozorně sledovat. Pokud se neprokáže, že novinářka Deníku N spáchala podobný čin i v minulosti, mohla by vyváznout jen s tím, že se novináři Frantovi omluví.

Podle advokáta Jiřího Vyvadila však škodlivost jednání novinářky Deníku N zvyšuje fakt, že našel odezvu u „rusofobní části obyvatelstva“.close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh