Čína varuje: Smrtelný koronavirus se přenáší na bankovkách! Země zahájila spalování hotovosti z Wuhanu a dalších míst. Miliardy v plamenech.

Čínská vláda vydala ve spolupráci s centrální bankou a zdravotníky příkaz k pálení miliard juanů v souvislosti s varováním, že se koronavirus šíří dotykem povrchu bankovek. Pokud se zdravý člověk dotkne bankovky, kterou měl předtím v ruce nakažený, hrozí nákaza stejně, jako by vám dýchl do obličeje.


Zaměstnanec banky a dezinfikované bankovky 27. 2. 2020

Stejná rizika platí i v České republice, proto redakce Agumenty & Fakta důrazně apeluje na své čtenáře, aby se pokud možno vyhnuly dotyku bankovek a používali bezhotovostní styk.


Podle čínských zdravotníků může koronavorus přežít na povrchu bankovek i několik dní. Ze stejného důvodu probíhá v zasažených oblastech i sterilizace tlačítek výtahu, klik a dalších předmětů, kterých se denně dotýká více lidí.Hotovost, která pochází z vysoce rizikových oblastí, jako jsou nemocnice, trhy a autobusy, je odeslána zpět do centrální banky nebo poboček. V pobočce centrální banky v Kantonu jsou tyto vysoce rizikové bankovky ničeny místo pouhé dezinfekce.

Mezi další opatření patří pozastavení fyzických peněžních převodů mezi zasaženými provinciemi.


Postřik bankovek dezinfekcí 7. 2. 2020

Pálení bankovek

Všechny čínské banky nyní musí doslova prát peníze, dezinfikovat je ultrafialovým světlem a vysokými teplotami a poté je skladovat sedm až 14 dní, než je uvolní zákazníkům, uvedla ve tiskové zprávě čínská vláda.

Za účelem vyrovnání peněžní hladiny tiskne a vydává centrální banka velké množství nových, neinfikovaných peněz. V lednu banka přidělila 4 miliardy juanů (asi dvě miliardy korun) v nových bankovkách do čínského města Wuhan, kde je ohnisko nákazy, uvedla tisková zpráva vlády.


Komerční banky Ćíně mají povinnost přijatou hotovost sterolizovat. Jsou dva způsoby, jak sterilizovat hotovost, jeden postříkem dezinfenkce a druhý ultrafialovým zářením. Většinou je probváděna sterilizace ultrafialovým světlem.

Nákaza koronavirem v politické rovině hraje do karet zastáncům bezhotovostní Číny, tedy hlavně vedení strany, která prosazuje bezhotovostní Čínu v horizontu do roku 2035.Zastavení výroby

Od vypuknutí nákazy ve Wu-chanu v prosinci se koronavirus rozšířil do 28 zemí, což vyvolalo cestovní omezení a nouzová opatření po celém světě. První případy jsou zaznamenány i v Evropě. Z celkem takřka dvou risíc zaznamenaných úmrtí jich je 99 procent v Číně.

Koronovirus vážně zasáhl čínskou ekonomiku, lidé se bojí vycházet na ulici, natož chodit do práce. Odborníci varují, že pokud podniky úplně zastaví výrobu, může být problém ji znovu plně obnovit. To by vedlo k hromadnému propouštění, nezaměstnanosti a podobně.


Zdroje:

Čína pálí a dezinfikuje peníze

Čínské banky a hotovost

Zdravotní pokyny pro koronavirusclose
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh