Šílený starosta Kolář z Prahy 6 zakryl sochu osvoboditele Prahy plachtou! Kdo hodí plachtu na Koláře? Extrémista a podporovatel vojáků Hitlera čelí možnosti odvolání kvůli šíření nenávisti.

AKTUALIZOVÁNO. Útoky starosty Koláře (TOP 09) proti soše osvoboditele Prahy a dobyvatele Berlína maršála Koněva nabírají na intenzitě a staly se posedlostí. Nyní nechal pan Kolář zakrýt sochu obludnou plachtou. Pozorovatelé se obávají o duševní zdraví extrémistického starosty, který se stále více radikalizuje. V zákulisí radnice i mimo ní sílí tlaky na jeho odvolání.

VIDEO: Nespokojení občané sundávají plachtu ZDE

Arogantní výpady starosty Koláře proti symbolu osvobození a pietnímu místu zcela jistě souvisejí s klesajícími preferencemi jeho strany TOP 09. Zatímco mimo Prahu jako by TOP 09 už ani nebyla, v Praze se zatím držela, ale ani to již neplatí. I pražské preference jdou šupem dolů.

Tato původně konzervativní strana se radikalizuje, co bývá příznak konce. Z původním ideálů zbyla jen hysterie proti Rusku, Číně, Babišovi, Zemanovi a podpora návratu majetku německé a rakouské šlechtě.

Zakrytá socha maršála Koněva (30. srpna 2019).

Z vedení strany navíc odchází dosavadní předseda Jiří Pospíšil, který ji podle některých pozorovatelů “držel nad vodou” a dovedl ji k úspěchu ve dvou volbách. Odpovídající náhradu TOP 09 nemá.

Rusofobně nenávistný přístup starosty Koláře před krachem působí velké škody česko – ruským vztahům. Škoda, kterou tento hysterik působí, zdaleka přesahuje hranice Prahy 6. Cynická neúcta k 30 milionům padlých Sovětům během II. světové války může mít dalekosáhlé dopady i v ekonomické oblasti.


Kdo hodí plachtu na Koláře?

Praha 6 je přitom posetá pamětními deskami padlých sovětských vojáků a obětem Pražského povstání v květnu 1945. Například deska padlého sovětského vojáka v Dejvicích v Zikově ulici z 9. května 1945.

Deska sovětskému vojínovi, padlému 9. května 1945 v Dejvicích v Praze 6 v Zikově ulici 19.

Pamětní desky sovětským vojákům padlých v květnu 1945 například ZDE

Ve Vokovicích v Praze 6 je hromadný hrob 35 sovětských vojáků a 20 pražských barikádníků, u něhož se pravidelně konají pietní akce. Pomník maršála Koněva je hlavním pietním místem v celé Praze.

Hold padlým sovětským vojákům u hromadného hrobu ve Vokovicích ZDE


Zaútočila radnice na sochu sama?

Na soše Koněva se před pár dny objevil hanlivý nápis a neznámý vandal ji postříkal červenou barvou. Nespokojení občané pak nápis smyli, takže zůstal jen nápis “Ave maršále, nezapomeneme.”

Radnice pod vedení pana Koláře odmítala zasahovat a arogantně vydírala ruskou ambasádu, ať si znečištěnou sochu odveze. Občané pak sochu očistili úplně. Socha maršála Koněva stojí na náměstí v Dejvicích již takřka 40 let, tedy od 9. května 1980.

Zakrývání sochy maršála Koněva v pátek 30. srpna 2018

Tlak na odstranění sochy maršála Koněva, osvoboditele Prahy od německých okupantů roku 1945, zesílil po nástupu rusofoba a extrémisty Ondřeje Koláře (TOP 09 do vedení radnice) loni na podzim. Socha byla několikrát znečištěna barvou.

Podle některých pozorovatelů stojí za útoky na sochu nové vedení radnice s cílem vytvořit záminku k odstranění sochy. Kolář již dříve znečistil a strhl čínskou vlajku v době návštěvy čínského prezidenta.

Znečištěné vlajky Číny v Dejvicích při návštěvě čínského prezidenta. Má v tom také prsty Kolář?

Kolář navíc nechal umístit na sochu provokativní “vysvětlující” tabulky, připomínají historii maršála Koněva deset a více let po osvobození Prahy a dobytí Berlína. Texty na tabulkách jsou nepravdivé a mohou provokovat občany s extrémistickými sklony k útokům na sochu.

Nadšení Pražané vítají maršála Koněva (9. květen 1945)

Starosta Kolář zvažuje nahrazení sochy jinou, která by připomínala roli tzv. Vlasovovy armády (ROA) při osvobození Prahy. Tato armáda však bojovala až do Pražského povstání ve službách hitlerovského Německa. Povstání se zůčastnila pouhé dva dny a pak její vojáci utekli před Rudou armádou do amerického zajetí (nebo byli popraveni).


Kdo nahradí starostu Koláře

V zákulisí radnice Prahy sílí tlak proti extrémistickému starostovi Kolářovi a množí se hlasy, že dělá ostudu celé radnici. Radnice Prahy 6 vydala po zakrytí sochy plachtou poměrně smířlivé stanovisko:
“Nejsme apriorně proti tomu tady sochu mít, ale nejsme schopni ji efektivně ochránit.”

Jinými slovy: Je radnice opravdu tak neschopná? A proč se o to aspoň nepokusí? Proč odmítá umístit kolem sochy kamery, kterými je jinak celá Praha 6 prošpikovaná?

Radnice Prahy 6

Prvním krokem by tedy mělo být umístění kamer v okolí sochy, což dosud radnice odmítala – čímž jen posilovala podezření, že se útoky vandalů odehrávají podle jejích not.

V čele radnice Prahy 6 stojí koalice TOP 09 a Lidovců, kteří kandidovali pod názvem KLID a získali 20 procent hlasů. Druhá skončila ODS (20 %), třetí Piráti (17 %). Na čtvrtém místě se umístil STAN (14 %), na pátém ANO (12 %). Na radnici proklouzli ještě Zelení ze sedmi procenty.

Tři politické subjekty (KLID, ODS a STAN) disponují v zastupitelstvu většinou 27 hlasů. Nejsilnější opoziční strany jsou Piráti a ANO, kteří však zřejmě nedisponují dostatečnou politickou sílu na změnu. Piráti navíc mají primátora Prahy, který se podobným způsobem (jako Kolář) vymezuje proti desce Osvobození, když ji odmítá vrátit na Staroměstskou radnici.

Odvolání starosty Koláře by tak muselo proběhnout v rámci stávající struktury. Radnice má čtyři místostarosty, dva z ODS, jednoho z TOP 09 a jednoho ze STAN.

Praha 6 žije 104 tisíc obyvatel. K volbám přišlo 52 procent voličů.


close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh