Šalamoun vs. MF Dnes: Soudní spor s pilířem Babišova mediálního impéria kvůli pomlouvačnému rozhovoru s tajemným mužem ze zákulisí kauzy Kramný míří k nečekanému rozuzlení

Vida! Spolek Šalamoun bude mít možnost na stránkách deníku MF Dnes vyjádřit se k rozhovoru s podnikatelem v oboru soudního znalectví Igorem Dvořáčkem na téma případu Petra Kramného. Rozhovor obsahuje prokazatelně nepravdivé a urážlivé údaje. Obě strany sporu během soudního jednání 29. května vyjádřily ochotu vyjít si vstříc.

Jaký rozsah bude mít vyjádření spolku Šalamoun na stránkách MF Dnes a co bude jeho obsahem je předmětem dalšího jednání. Zatím není jasné, zda bude v rozsahu celé jedné strany, tedy ve stejném formátu, v jakém byl rozhovor MF Dnes s podnikatelem Dvořáčkem. Jasno by mělo být koncem příštího týdne.

Deník MF Dnes je s nákladem 100 tisíc výtisků denně druhým nejprodávanější v zemi (první je deník Blesk prodává 220 tisíc výtisků denně). Deník MF Dnes se dosud zdráhal spolku Šalamoun vyhovět, ačkoliv je tu právo na odpověď podle tiskového zákona.

„S výsledkem jednání o právu na odpověď jsme víceméně spokojeni,“ konstatoval právní zástupce spolku Šalamoun  Miroslav Špadrna.

Deník zveřejnil dne 28. listopadu 2018 celostránkový rozhovor s Igorem Dvořáčkem, jehož tým dodal soudu případu Kramný znalecké posudky, které se však později ukázaly jako sporné, podle některých odborníků dokonce lživé. Na základě Dvořáčkových posudků byl Kramný odsouzen na 28 let za vraždu manželky a dcery elektrickým proudem během dovolené v Egyptě.

Deník MF Dnes v článku s titulkem „Respektovaný soudní lékař zažívá těžké časy kvůli kauze Kramný” cituje pana Dvořáčka: “Pochybnosti vyvolávají laici, kteří nemají dost informací. Místopředseda spolku Šalamoun Václav Peričevič říká médiím nesmysly.”

“Igor Dvořáček je šedou eminencí případu Kramný a podle našich informací stojí podvrženými důkazy, které vedly k nespravedlivému odsouzení Petra Kramného,” říká Václav Peričevič ze spolku Šalamoun

Proti posudkům, dodaných proti Petrovi Kramnému týmem podnikatele Dvořáčka, se postavilo dvanáct soudních znalců, přičemž odbornost většiny z nich vysoce přesahuje kvalifikaci Dvořáčkova týmu. Na straně Dvořáčkovy verze o vraždě elektrickým proudem ovšem stojí revizní posudek, vypracovaný ještě v průběhu procesu s Petrem Kramným. Zde se však nově objevily pochybnosti o tom, zda byl vypracován ze správných podkladů.

Vzorky nechal podnikatel Dvořáček po Kramného odsouzení zničit (tehdy ještě z pozice přednosty Ústavu soudního lékařství v Ostravě), ačkoli bylo deklarováno, že případ směřuje k obnově, je kolem něj mnoho nejasností a přibývají znalci, kteří zpochybňují kvalitu posudků, dodaných týmem podnikatele Dvořáčka.

Krátce po odsouzení Petra Kramného byl v polovině roku 2018 podnikatel Dvořáček odvolán z funkce přednosty Ústavu soudního lékařství oficiálně z důvodů manažerského selhání.

Odvolání Igora Dvořáčka ZDE

Před několika dny se u jiného soudu, týkajícího se domácího násilí, ukázalo, že Dvořáček dodal nepravdivý posudek.

close
Arfa.cz: Aby ti už neunikl žádný příběh